H ASBIS ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας, κερδίζοντας στην έδρα της την Ανόρθωση με 75-65 και έκανε το 1-1 στις νίκες. Θυμίζουμε ότι τον τίτλο θα πάρει η ομάδα που θα συμπληρώσει τρία ροζ φύλλα έναντι του αντιπάλου της.

Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα από τα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου και στο 6′ ήταν μπροστά με διψήφιο αριθμό (12-2) μετά το λέι απ της Τσέρι, ενώ η περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 13 πόντους (20-7).

Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους πέντε (21-16) με τις βολές της Πάγκαλος, με την ΑΕΛ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί 15 πόντων και άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στο 36-16. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Λεμεσού να προηγείται με 36-20.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (38-38) με το λέι απ της Ντέλβα στο 27′, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα η βολή της ίδιας την έβαλε μπροστά (38-39). Η ΑΕΛ με τρίποντο της Παπαδούρη πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (41-39) και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (48-44).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο ανταγωνιστικό, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Μέχρι το 37′ η διαφορά ήταν στον πόντο (64-63) μετά το καλάθι της Πάγκαλος για την Ανόρθωση. Ακολούθησαν καλάθια από τις Όρλοβιτς και Οικονομίδου που έβαλαν τις «γαλαζοκίτρινες» μπροστά με πέντε πόντους (68-63) και εκ τότε παρέμειναν μπροστά στο σκορ. Οι τέσσερις βολές που πέτυχε η Τσέρι στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 75-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-7, 36-20, 48-44, 75-65