Την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο της Γ’ Κατηγορίας του Nations League πέτυχε η Εθνική μας ομάδα, που νίκησε με 2-1 το Λουξεμβούργο και ανέβηκε στους τέσσερις βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Εθνική μας, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Το Λουξεμβούργο άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό όταν από σουτ του Μουράτοβιτς, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Κούσουλου και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Κάστανος με πέναλτι στο 34′ ισοφάρισε σε 1-1. Το πέναλτι το κέρδισε ο Μάριος Ηλία σε ανατροπή του από το Σελίμοβιτς ο οποίος στη φάση αυτή αποβλήθηκε.

Ο Κάστανος στο 71′ με ιδανικό πλασέ μετά από πάσα του Μάριου Ηλία διαμόρφωσε το τελικό 2-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο του τέρμα στον αγώνα.

Κύπρος (Γ. Βάλεμ): Δημητρίου, Ηλία, Σιέλης, Ν. Ιωάννου, Αντωνίου (82′ Χάρης. Κυριάκου), Κούσουλος (62′ Χάμπος Κυριάκου) Αρτυματάς, Λαϊφης, Κάστανος (82′ Παπαφώτης), Τζιωνής (62′ Θ. Ιωάννου), Πίττας.

Αναπληρωματικοί: Μιχαήλ, Κυριακίδης, Κατελάρης, Χριστοφή, Μακρής, Κακουλλής, Γκόγκιτς, Λοϊζου. Εκτός αποστολής έμεινε ο Ανδρέας Καρώ λόγω τραυματισμού.

Ο Μάριος Ηλία και ο Μηνάς Αντωνίου συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών και δεν δικαιούνται να αγωνιστούν στον αγώνα της ερχόμενης Τρίτης με το Μαυροβούνιο.