Η Ομόνοια κέρδισε με 1-0 στο “FFA Academy Stadium”, την Αραράτ και πήρε την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

O αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση καθώς στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Το γκολ που έκανε την διαφορά για τους “πράσινους” σημείωσε ο Τιάγκο στο τέταρτο λεπτό της παράτασης. Ο Μποτεάκ με εντυπωσιακή κάθετη πάσα έβγαλε μόνο του τον Βραζιλιάνο που άνοιξε το σκορ. Μέτριο το θέαμα του αγώνα χωρίς πολλές φάσεις, όμως η Ομόνοια είχε την ουσία και συνεχίζει την Ευρωπαϊκή της πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Humanes αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 97ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επόμενος αντίπαλος της Ομόνοιας η Λέγκια Βαρσοβίας που άφησε εκτός συνέχειας του θεσμού την Λίνφιλτ. Ο αγώνας θα γίνει στην Πολωνία την επόμενη εβδομάδα.

Εντεκάδες:

Aραράτ: Cupic, Alemao (85′ Shahinyan), Meneses, Vakulenko, Humanes, Gouffran (92′ Ambartsumyan), Alphonse, Nasringh, Lima, Ogana, Otubanjo (73′ Sanogo)
Oμόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμες (91′ Κούσουλος), Γιόρντι, Τιάγκο (102′ Τζιωνής), Μαυρίας (81′ Λοΐζου), Κακουλλής, Ντούρις (67′ Μποτεάκ)