Πρώτη νίκη για την Εθνική μας στον 8ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε πανάξια στο Στάδιο ΓΣΠ της Σλοβενίας με 1-0 και έφτασε στους τέσσερις βαθμούς.

Το καλό αγωνιστικό πρόσωπο των προηγούμενων αγώνων, είχε απόψε συνέχεια και η ομάδα μας με περισσότερη δημιουργικότητα στις επιθετικές της πρωτοβουλίες, έφτιαξε σημαντικές ευκαιρίες, πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ και δίκαια έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Η Εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με δυνατό γωνιακό σουτ του Ιωάννη Πίττα.

Ο Πιέρος Σωτηρίου έκλεψε τη μπάλα μετά από πλάγιο των Σλοβένων, τροφοδότησε τον Παπουλή και αυτός προώθησε στον Πίττα, που με ωραία κίνηση και φοβερό σουτ πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας μας στη διοργάνωση.

Οι διεθνείς μας σε ένα ακόμη παιχνίδι με πολύ καλή μεσοαμυντική οργάνωση, δεν επέτρεψαν στους Σλοβένους να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Νεόφυτου Μιχαήλ (είχε μια πολύ καλή επέμβαση από μακρινό σουτ στο 36ο λεπτό) και με υπομονή στις προσπάθειες τους, δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για φάσεις στο αντίπαλο τέρμα.

Τελικά η προσπάθεια απέφερε καρπούς στο 42ο λεπτό και η Εθνική μας προηγήθηκε με 1-0.

Πολύ καλή παρουσία και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ομάδα μας είχε πολυ δυνατό ξεκίνημα κυνηγώντας δεύτερο γκολ.

Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία στο 51ο λεπτό, όταν ο Παπουλής από εξαιρετική θέση σούταρε στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 86ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια του Λοϊζου και πάσα στον Πίττα, ο σκόρερ της Εθνικής μας από πολύ καλή θέση έπιασε το σουτ που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Σλοβενίας.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους διεθνείς μας να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνίου, Ιωάννου, Κ. Σωτηρίου, Κούσουλος, Π. Σωτηρίου (90′ Μ. Ηλία), Αρτυματάς (90′ Γκόγκιτς), Λαϊφης, Παπουλής (82′ Λοϊζου), Κάστανος (60′ Χ. Κυριάκου), Πίττας.