Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε χθες το πρόγραμμα της δέκατης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» η Πάφος FC επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 από γκολ που πέτυχε στο 19ο λεπτό ο Φόορ. Ο σκόρερ στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την Πάφο, αφού προηγήθηκαν οι επιτυχίες της πάνω σε Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ και Καρμιώτισσα Πολεμιδιών.

Έφτασε στους 14 βαθμούς η Πάφος που εκκρεμεί και ο αγώνας της με την ΑΕΚ, παρέμεινε στους 18 βαθμούς η ΑΕΛ.

Στο Στάδιο «N. Papas Group Αμμόχωστος – Επιστροφή» Ερμής Αραδίππου και Ένωση Νέων Παραλιμνίου έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Ο Ερμής άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό με τον Χριστόφορο Γαβριήλ (πρώτο φετινό) και η Ένωση ισοφάρισε στο 85ο λεπτό με τον Μποαρέτο Ντος Ρέις (επίσης πρώτο φετινό γκολ).

Στους 11 βαθμούς ο Ερμής που σήμερα είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Μαρίνο Σατσιά, στους 6 βαθμούς η Ένωση.

Στο Δασάκι, στον τελευταίο αγώνα του Σαββάτου, Εθνικός Άχνας και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Στους έξι βαθμούς ο Εθνικός, στους δέκα βαθμούς το ΑΠΟΕΛ (9 αγώνες) που σήμερα είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Μικ Μακάρθι.

Η αυλαία άνοιξε την Παρασκευή με την εκτός έδρας νίκη της Καρμιώτισσας επί του Απόλλωνα με 2-1 και η 10η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή ως ακολούθως:

16:00 Ολυμπιακός – Νέα Σαλαμίνα (Cytavision)
18:00 Ανόρθωση – ΑΕΚ (Cablenet)
20:00 Ομόνοια Λευκωσίας – Δόξα Κατωκοπιάς (Primetel)