Η ΑΕΛ μετά το νικηφόρο 2-1 στο Δασάκι επί του Εθνικού Άχνας, τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με τη λήξη της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Το συγκρότημα του Ντούσαν Κέρκεζ έφτασε στους 55 βαθμούς, στους 22 βαθμούς παρέμεινε ο Εθνικός.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό (καταγράφηκε ως αυτογκόλ από τον Ντενίλσον) και στο 61ο λεπτό ο Αντάμοβιτς πέτυχε το 2-0. Ο Εθνικός μείωσε στο 68ο λεπτό με τον Ντολέζαλ.

Στο Τσίρειο Στάδιο ο Απόλλωνας νίκησε 2-1 την Ένωση και τερμάτισε στην τρίτη θέση με 54 βαθμούς, παρέμεινε στους 24 βαθμούς η Ένωση.

Στο 69ο λεπτό ο Γκεριέρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 78ο λεπτό με πέναλτι ο Ριμπέιρο ισοφάρισε σε 1-1 για την Ένωση. Στο 82ο λεπτό ο Μπένσοπ με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-1.

Μετά την ολοκλήρωση και των σημερινών αγώνων, το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος Cyta για τον πρώτο όμιλο διαμορφώνεται ως εξής:

Ολυμπιακός – Ομόνοια
ΑΕΛ – ΑΕΚ
Ανόρθωση – Απόλλων

Στο δεύτερο όμιλο η σειρά κατάταξης που θα καθορίσει το πρόγραμμα θα διαμορφωθεί μετά και τον αυριανό αγώνα μεταξύ των ομάδων της Πάφου και του Ερμή Αραδίππου.