Πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Ανόρθωση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε στο «Νίκος Σολoμωνίδης» της ASBIS ΑΕΛ με 77-72 και συμπλήρωσε τις απαιτούμενες τρεις νίκες (3-1) στη σειρά των τελικών της διοργάνωσης, εξασφαλίζοντας τον τίτλο για τη σεζόν 2020-21.

Έτσι, η «Κυρία» έκανε το νταμπλ για τη φετινή χρονιά, καθώς θυμίζουμε ότι είχε κατακτήσει το τρόπαιο και στο δεύτερο τη τάξει θεσμό, το κύπελλο, όπου και πάλι βγήκε νικήτρια απέναντι στην ASBIS ΑΕΛ.

Κορυφαία του χθεσινού αγώνα αναδείχθηκε η Ντιάνα Ντέλβα με 38 πόντους (17 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο 8′ η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα επτά πόντων (11-18) μετά το λέι απ της Ντέλβα, ενώ η ίδια απόσταση χώριζε τις δύο ομάδες και στο 9′ (13-20). Ακολούθησε σερί επτά πόντων για την ASBIS ΑΕΛ που ισοφάρισε 20-20 με τη βολή της Όρλοβιτς και μπήκε μπροστά με δίποντο της ίδιας λίγο αργότερα (22-20). Η Γεωργίου έφερε τον αγώνα στα ίσα (22-22) λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Λεμεσού έκανε ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο με δίποντο της Πιτσιλλίδου και τρίποντο της Παπαδούρη, κάνοντας το 27-22 στο 12′. Στο 15′ η Ανόρθωση με τη βολή της Ντέλβα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (31-31), με τις «γαλαζοκίτρινες» να φτιάχνουν σερί επτά πόντων και οι δύο βολές της Τσέρι στο 16′ έφεραν το 38-31. Στο τελευταίο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι με δίποντο της Ντέλβα και δύο βολές της Πάγκαλος πήραν κεφάλι στο σκορ, έχοντας διαφορά ενός πόντου (42-43) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 26′ η Ανόρθωση άνοιξε διαφορά οκτώ πόντων (46-54) με το καλάθι της Ντέλβα και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με την ΑΕΛ όμως να μειώνει στους τρεις (57-60) με τις βολές της Τσέρι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι «κυανόλευκες» στο 39′ με τη βολή της Πάγκαλος πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (63-72) και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παίρνοντας με 77-72 τη νίκη που τους έδωσε και το τρόπαιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 42-43, 57-60, 72-77