Ο Κεραυνός πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο «ντεμπούτο» του στους ομίλους του Basketball Champions League, όπου πάλεψε μέχρι τέλους τον αγώνα στην Γαλλία απέναντι στην Ντιζόν, όμως ηττήθηκε στην παράταση με 91-79.

Η Κυπριακή ομάδα ήταν εντυπωσιακή σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, όπου κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 18 πόντους διαφορά, απέναντι στην ομάδα που την περσινή σεζόν (που ολοκληρώθηκε πριν μερικές ημέρες) είχε τερματίσει στην 3η θέση του Basketball Champions League, ενώ βρίσκεται αήττητη στο πρωτάθλημα Γαλλίας. Παρά την πολύ καλή εμφάνιση όμως, ο Κεραυνός δυστυχώς δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Γαλλία.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθροκίτρινους» ήταν ο Αχμάντ Ρόρι με 23 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Μπράντον Ρόζελ με 22 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Νίκος Στυλιανού με 11 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή που στο 2:30 το σκορ ήταν στο 6-6. Στα επόμενα επτά λεπτά ο Κεραυνός σημείωσε ακόμα δεκαπέντε πόντους και έφερε το σκορ στο 21-6, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να είναι μπροστά με 25-8. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι και μέχρι το 15’ μείωσαν στους δώδεκα (32-20), ενώ η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο μέχρι το ημίχρονο, με τον Κεραυνό να παραμένει μπροστά στο σκορ με 34-30.

Ο Κεραυνός ήταν εντυπωσιακός και στην γ’ περίοδο, καταφέρνοντας έως το 25’ να αυξήσει την διαφορά στο +14, με το σκορ να είναι στο 51-37. Με το φινάλε του δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 59-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ντιζόν μπήκε δυναμικά και μέχρι το 35’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 64-64. Τρία λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 72-69 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Ρόζελ ακολούθως να ευστοχεί σε τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 72-72 για τους «ερυθροκίτρινους», με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση!

Ο Γουίλιαμσον με μία ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό στην παράταση με 73-72, όμως ακολούθησαν έντεκα πόντοι για τους Γάλλους μέχρι το 43:00, όπου το σκορ είχε οδηγηθεί στο 83-73. Έπειτα το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη με τέσσερις πόντους από τους Κινγκ-Ρόρι, μείωσε σε 83-77, για να ακολουθήσει τρίποντο του Χόλστον για τους Γάλλους (89-77). Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ντιζόν να φεύγει με την νίκη με τελικό σκορ 91-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-25, 30-34, 47-59, 72-72, 91-79 (Παράταση)