Ανόρθωση και Ολυμπιακός εξασφάλισαν τη πρόκριση τους στον τελικό του κυπέλλου με δεύτερη νίκη εις βάρος του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΛ αντίστοιχα.

Μετά το 1-0 στον πρώτο αγώνα, επικράτησε και στον αποψινό επαναληπτικό του ΑΠΟΕΛ με 3-1 στο ΓΣΠ και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Χουσμπάουερ στο25ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με πέναλτι του Γκάρνερ στο 35ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κορέα με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση, 2-1.

Στο 75ο λεπτό ο Παύλος Κορέα με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1.

Η Ανόρθωση για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε Πάφο (1-0), Καρμιώτισσα Πολεμιδιών (2-1 και 5-1) και ΑΠΟΕΛ (1-0 και 3-1). Λόγω της συμμετοχής της στις διοργανώσεις της UEFA, δεν έλαβε μέρος στην πρώτη φάση του Κυπέλλου.

Για τελευταία φορά η Ανόρθωση αγωνίστηκε σε τελικό την αγωνιστική περίοδο 2007-2008 όπου ηττήθηκε από το ΑΠΟΕΛ με 2-0.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Ολυμπιακός κέρδισε στο Τσίρειο με 1-0 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-2.  Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι με 4-2.

Το γκολ του Ολυμπακού στον επαναληπτικό της Λεμεσού πέτυχε στο 10ο λεπτό με πέναλτι ο Σάλι.

Στο 43ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σάντος και η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Για να φτάσει στον τελικό ο Ολυμπιακός απέκλεισε διαδοχικά ΠΟ Ξυλοτύμπου (4-0), ΕΝ Παραλιμνίου (2-0), Εθνικό Άχνας (1-1 και 1-0) και ΑΕΛ (4-2 και 1-0).