Το Κέντρο Θεάτρου για Παιδιά και Νεαρά Άτομα - ASSITEJ Κύπρου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου για Παιδιά και Νεαρά Άτομα, διοργανώνει εκδήλωση αφιερωμένη στην πρώτη δεκαετία της Παιδικής Σκηνής του ΘΟΚ (1976 - 1986).
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 20 Μαρτίου στις 19:00, στη Νέα Σκηνή του ΘΟΚ, στη Λευκωσία.
Εισαγωγή στα πρώτα χρόνια της Παιδικής Σκηνής του ΘΟΚ θα κάνει η εκπαιδευτικός και θεατρολόγος Στέλια Δημητρίου-Μιχαηλίδου, ενώ θα ακολουθήσει συζήτηση, στο πλαίσιο της οποίας συντελεστές των παραστάσεων εκείνης της εποχής θα κάνουν ένα ταξίδι πίσω στον χρόνο, για να θυμηθούν όμορφες στιγμές από το ξεκίνημα της Παιδικής Σκηνής. Τον συντονισμό θα κάνει η Μαρίνα Μαλένη, ενώ η συζήτηση θα εμπλουτιστεί με τραγούδια από τις εν λόγω παραστάσεις, τα οποία θα ερμηνεύσει ζωντανά η Χριστίνα Αργύρη. Θα προβληθούν, επίσης, πλάνα και φωτογραφίες από τη δεκαετία 1976- 1986, προερχόμενα από το Αρχείο του ΘΟΚ.
Η πρώτη παραγωγή της Παιδικής Σκηνής του ΘΟΚ ήταν ο «Παπουτσωμένος γάτος», σε σκηνοθεσία Μόνικας Βασιλείου, που έκανε πρεμιέρα στις 11 Απριλίου 1976, στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας. Έκτοτε, η Παιδική Σκηνή του ΘΟΚ (μετέπειτα Σκηνή 018), παρουσίασε άλλες 78 παραγωγές.
Είσοδος ελεύθερη
Πληροφορίες/Κρατήσεις: 77 77 27 17
Location
Νέα σκηνή ΘΟΚ, ΛευκωσίαDirections
Could not find route!
- Schedule
- Guests
- Attendance
- Forecast
- Σχόλια
Weather data is currently not available for this location
Weather Report
Today stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Wind stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Humidity stec_replace_current_humidity %
Feels like stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Forecast
Date
Weather
Temp
Next 24 Hours
Powered by openweathermap.org