Χθες το βράδυ ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση έδωσαν παιχνίδια για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, με τους γαλακίτρινους να πέρνουν την πρόκριση, ενώ παρά την προσπάθεια της η Ανόρθωση έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού.

Στα play-offs του Europa League το ΑΠΟΕΛ που απέκλεισε απόψε στο Στάδιο ΓΣΠ την Ζρινσκι Βοσνίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ίβαντσις και το ΑΠΟΕΛ έφτασε στην ανατροπή πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου από τέρματα που πέτυχαν οι Ατζίλι (14′) και Νούχιου (26′).

Στο 69ο λεπτό η Ζρίσνκι ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μπιλμπίγια και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση όπου παρέμεινε το ισόπαλο 2-2.

Στη διαδικασία των πέναλτι το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε με σκορ 4-2 με τον Σίλβα να αποκρούει δύο πέναλτι.

Το ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Πέμπτη θα αντιμετωπίσει στη Τσεχία τη Σλόβαν Λίμπερτετς που απόψε απέκλεισε εκτός έδρας την Στεάουα Βουκουρεστίου με 2-0.

Στο St. Jakob-Park της Ελβετίας η Ανόρθωση αποκλείστηκε από τη Βασιλεία με 3-2.

Η Βασιλεία προηγήθηκε με 3-0 (4′, 12′, 21′) και η Ανόρθωση μείωσε σε 3-2 με τους Βργκοτς (45′) και Κβιλιτάια (66′ πέναλτι).

Από το 50ο λεπτό η Ανόρθωση αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Οκριασβίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.