Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε χθες η 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta και ο Απόλλωνας μετά τη νίκη του στη Λάρνακα σε συνδιασμό με την ήττα της Ανόρθωσης από την ΑΕΛ, πάτησε κορυφή με 23 βαθμούς, όσους και η Ανόρθωση.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της ημέρας, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε στην έδρα της με 2-1 της Ομόνοιας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με σουτ του Ντανίλο που δέχτηκε παράλληλη πάσα από τον Σιαθά και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 43ο λεπτό με τον Παπουλή.

Στο 80ο λεπτό ο Βάγκνερ διαμόρφωσε το 2-1 για τη Νέα Σαλαμίνα που την ανεβάζει στους οκτώ βαθμούς. Η Ομόνοια παρέμεινε στους 16 βαθμούς.

Στο Τσίρειο Στάδιο η ΑΕΛ από γκολ του Μαέ στο 66ο λεπτό νίκησε με 1-0 την Ανόρθωση.

Με τη νίκη της (έβδομη φετινή) η ΑΕΛ έφτασε στους 21 βαθμούς, στους 23 παρέμεινε η Ανόρθωση που γνώρισε τη δεύτερη της φετινή ήττα.

Στο ΑΕΚ Αρένα ο Απόλλωνας επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στην πρώτη παρουσία του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του.

Ο Πίττας στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 66ο λεπτό με τον Ακοράν. Στο 72ο λεπτό μετά από παράλληλη πάσα του Φιλιώτη, ο Ντιγκινί χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα με 2-1.

Στους 23 βαθμούς ανέβηκε ο Απόλλωνας και με αγώνα λιγότερο, στους 16 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ.

Η 11η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τις αναμετρήσεις Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Εθνικός Άχνας και ΕΝ Παραλιμνίου – Πάφος FC.