Η Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης ενημερώνει με ανακοίνωσή της ότι ολοκληρώθηκε χθες το 1ο Παγκύπριο τουρνουά beach volley junior Αγοριών. Νικητές στη κατηγορία u18 αναδείχθηκαν οι Βίτης και Χρυσοστόμου, ενώ στην κατηγορία u16 πρώτοι τερμάτισαν οι Σταμάτης Σαββίδης και Αλέξης Σαββίδης.

Αναλυτικά:

Με πρωτοφανή μαζική προσέλευση από όλη την Κύπρο ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του 1ου Παγκύπριου τουρνουά beach volley junior αγοριών.

Συνολικά 21 ομάδες χωρίστηκαν σε 2 γκρουπς ηλικιών u18 / u16 και τα παιδιά χάρηκαν το beach volley. Το άθλημα που τόσες επιτυχίες έχει προσφέρει τα τελευταία χρονια στην Κύπρο μας.

Οι αγώνες έγιναν στις Ομοσπονδιακές Εγκαταστάσεις Beach Volley στη Λεμεσό, υπό την επίβλεψη του ομοσπονδιακού προπονητή των Ανδρών Γιάννη Πετρούδη, ο οποίος παρακολούθησε πολλούς ταλαντούχους αθλητές, να αγωνίζονται και να διακρίνονται στην άμμο.

Οι νικητές των 2 κατηγοριών ήταν στην Κατηγορία U16: οι Στ.Σαββίδης και Αλέξης Σαββίδης και στην κατηγορία U18 οι Βίτης και Χρυσοστόμου Στον τελικό των U16 Σταμάτης και Αλέξης Σαββίδης κέρδισαν στον τελικό τους Κοντό και Χρίστου με σκορ: 2-0 (15-8, 15-8). Στην κατηγορία U18 οι Χρυσοστόμου – Βίτης κέρδισαν τους Σαράντη και Σιοπαχά με 2-0 σετ (10-15, 11-15).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός των Ανδρών, Γιάννης Πετρούδης, δήλωσε ότι βοήθησαν σημαντικά όλοι οι περιφερειακοί προπονητές του beach, στο να φέρουν τα παιδιά από κάθε γωνία της Κύπρου στη Λεμεσό για να πάρουν μέρος στους αγώνες.

Ο κ. Πετρούδης δήλωσε ότι θα γίνει ένα ακόμα μεγάλο τελικό τουρνουά στα μέσα Ιούλη!