Μόνο η στέψη μένει για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «πράσινοι» στην 21η αγωνιστική, 3η του Ομίλου 1-5, επικράτησε στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» του Green Air Παφιακού με 3-0 και 7 αγωνιστικές πριν από τη λήξη αποσπάστηκε 11 βαθμούς από τους Παφίτες και την Ανόρθωση.

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου 1-5, η Αναγέννηση Δερ. επικράτησε στην Αίθουσα Δήμου Παραλιμνίου της Ε.Ν.Π. με 3-2 και διασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την 4η θέση.

*Ρεπό στον Όμιλο είχε τη Δευτέρα η Ανόρθωσις.

Στον Όμιλο 6-9 το ΑΠΟΕΛ πέτυχε σημαντικό διπλό στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 3-0 επί της N. Papas Group Νέα Σαλαμίνας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στην 1η θέση του Ομίλου και μένουν μακριά από περιπέτειες.

ΌΜΙΛΟΣ 1-5

«Αγκάλιασε» τον τίτλο

ΣΤΑΔΙΟ ΤΑΣΣΟΣ – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ / ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ: ΟΜΟΝΟΙΑ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)

Η Ομόνοια κέρδισε σε 67’ τη Δευτέρα 01 Μαρτίου 2021 τον Green Air Παφιακό στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής , 3ης του Ομίλου 1-5. Με 51 βαθμούς και 18 νίκες σε 18 αγώνες οι «πράσινοι» βρίσκονται «αγκαλιά» με τον τίτλο αφού 8 αγωνιστικές πριν το τέλος δημιούργησαν διαφορά 11 βαθμών από Ανόρθωση και Green Air Παφιακό.

Ο Green Air Παφιακός μετά την ήττα μάλλον έχασε και τις τελευταίες ελπίδες του για τον τίτλο.

Το ντέρμπι είχε όλα τα χαρακτηριστικά στο πρώτο σετ αφού το καλό ξεκίνημα της παφιακής ομάδας, γνώρισε την αντίδραση της Ομόνοιας 13-11. Ο Green Air Παφιακός ήταν μέσα στο σετ μέχρι το 15-14. Απ’ εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» πήραν τα ηνία και έγραψαν το 22-17 και ολοκλήρωσαν κατακτώντας το σετ με 25-21 σε 21’.

Η Ομόνοια μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με ντάμπλ –σκορ 08-04.Η ομάδα του Σ. Σάββα συνέχισε στο ίδιο ρυθμό για να διαμορφωθεί το 11-06. Η ομάδα της Πάφου με αντεπίθεση ισοφάρισε 14-14 με την Ομόνοια  άμεσα να βρεθεί στο +2 16-14. Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο κύλησε και το δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με έξι πόντους 23-17 για να κερδίσουν 25-21 σε 24’ και έβαλαν βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η Ομόνοια διατήρησε τον έλεγχο από τα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και μετά το αρχικό 05-04 ολοένα και αύξανε τη διαφορά για να δημιουγήσει ντάμπλ – σκορ 12-06 και λίγο αργότερα να αυξήσει σε 18-12 και έγινε το «αφεντικό» του σετ.

Η Ομόνοια «καθάρισε» το σετ με 25-18 σε 22’ και «έγραψε» το 3-0 εξασφαλίζοντας τη νίκη – μισό τίτλο.

ΟΜΟΝΟΙΑ( Σ. ΣΑΒΒΑ): Rangel, Αχ. Πετρακκίδης, Αλεξίου, Ελευθερίου, dos Santos, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (KKAΜΠΕΡΙΔΗΣ): Γιαννάκος, Ανδρέου, Οικονομίδης, Petty, Παφίτης, Ασπιώτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές : Ζηκάκης.

Πάλι ανατροπή και νίκη για Αναγέννηση

ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 2-3 (25-18, 25-19,23-25, 19-25, 13-15)

Με ανατροπή πήρε τη νίκη και τους δυο βαθμούς η Αναγέννηση  Δερύνειας τη Δευτέρα 01 Μαρτίου στο πλαίσιο της 21ης, 3ης του Ομίλου 1-5. Η Αναγέννηση επικράτησε στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών της Ε.Ν.Π. στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου με 2-3 σετ. Με αυτή τη νίκη, η Αναγέννηση ανέβηκε στους 33 βαθμούς. Η  Ε.Ν.Π που προηγήθηκε 2-0 σετ, έχασε όμως  και βρίσκεται στην 5η με 24.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών ήταν ισοδύναμο στο πρώτο σετ με την Αναγέννηση να προσπαθεί να επιβληθεί διατηρώντας μικρή διαφορά  δυο πόντων 06-08. Οι «βυσσινί» όμως είχαν τον τρόπο να προηγηθούν 15-12. Η ομάδα της Ένωσης ήταν πολύ καλή στο στάδιο αυτό και έκτισε διαφορά επτά πόντων 23-16. Η Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-18 σε 23’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Αναγέννηση Δερύνειας εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη της Ένωσης και βρέθηκε στο +4 στην έναρξη του δεύτερου σετ 03-07. Η ομάδα της Δερύνειας είχε λύσεις και με το μπλοκ για το 05-11. Η Ε.Ν.Π. όμως βρήκε τις λύσεις και βρέθηκε σε «απόσταση βολής» από την Αναγέννηση 14-16.

Η Ένωση βελτιώθηκε αφάνταστα καταφέρνοντας  να ανατρέψει τα δεδομένα για το 21-17 και να επικρατεί σε 25’  25-19 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ε.Ν.Π. πάλι μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή, όμως η Αναγέννηση  προηγήθηκε 14-16 για να κερδίσει τελικά 23-25 σε 28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και κατάφερε από τα πρώτα στάδια να το ελέγξει. Οι «πράσινοι» πήραν διαφορά ασφαλείας 09-14 και στη συνέχεια 12-18. Η αλλαγή πασαδόρου με τον κ. Ρομελιώτη να αλλάζει τον πασαδόρο Πιερή Στέκα με τον νεαρό Κωνσταντίνο Γεωργίου (ήταν βασικός) βοήθησε την Ένωση. Ωστόσο, η Αναγέννηση κράτησε κερδίζοντας 19-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβληθούν στο τάϊ – μπρέικ με την Αναγέννηση να προηγείται με +3 05-08 αλλά  η Ε.Ν.Π. μείωσε στον πόντο 07-08. Η ομάδα του Γ. Μέλκα κατάφερε να διατηρείται στο προβάδισμα, αλλά η Έ.Ν.Π. πήρε με το σειρά της το προβάδισμα 11-10. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, με την Αναγέννηση να κερδίζει με τον Δημήτρη Αποστόλου να τελειώνει τη φάση για το 13-15 σε 19’.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Κ. Γεωργίου, Coutinho, Χρυσοστόμου, Stevovic,Acosta, Παπανδρέου – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Ελευθερίου.  –Αλλαγές: Στέκας, Γ. Γεωργίου.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Ιακώβου, Antonic, Αποστόλου,Kαραγιάννης, Costa, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Κούρμουζος, Μπέης, Τόφια, Βερεϊς.

Ανέβηκε στην πρωτιά και… ησύχασε

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΕΛ 0-3 (22-25, 25-27, 23-25)

Κέρδισε, πήρε την πρωτιά του Ομίλου 6-9 και «ησύχασε» από τυχόν περιπέτειες το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, 2ης του Ομίλου 6-9 κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 0-3 σετ σε 84’.

Με τη νίκη αυτή το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 1η θέση του Ομίλου και στους 21 βαθμούς. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που «κουβαλούσε» προβλήματα πριν από την έναρξη του αγώνα διεκδίκησε το παιχνίδι, όμως έχασε στις λεπτομέρειες.

Πολύ δυνατά μπήκε το ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι του Ομίλου και έλεγχε συνεχώς το σετ αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά 09-13. Ωστόσο, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μείωσε 12-14.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλύτερο ναι βρέθηκε στο +4 16-20 και κέρδισαν 22-25 σε 28’ ανοίγοντας το σκορ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλά στο δεύτερο σετ, ενώ καλό ήταν και το ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα να μοιράζονται τις εντυπώσεις (08-09 το ΑΠΟΕΛ). Το ΑΠΟΕΛ εξακολουθούσε να είναι καλύτερο και διατηρούσε το προβάδισμα 11-14,αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα μείωσε στο -2 20-22 διατηρώντας το ενδιαφέρον στο σετ.

Το σετ έφθασε στην «κόψη του ξυραφιού» με το ΑΠΟΕΛ να επικρατεί στους έξτρα πόντους με 25-27 σε 29’ και διαμόρφωσε το 0-2 σετ.

Η ομάδα του Χριστόφορου Χαραλάμπους μπήκε ξανά «φουριόζα» στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-07. Σταδιακά, η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου ανέβηκε και προηγήθηκε 08-07. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα φάνηκε να διατηρεί το πάνω χέρι, με το υπέρ της 16-13. Το ΑΠΟΕΛ όμως αντέδρασε, έκανε σερί και προηγήθηκε 17-20.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 20-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ άντεξε, πήρε τους κρίσιμους πόντους κερδίζοντας με 23-25 σε 27’ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 0-3 σετ.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(KAΔΑΜΟΥ):Lukovic, Loguinov,Νικολάου, Nommistu,Γ. Χρυσοστόμου, Χατζηβασίλη – Λίμπερο 1: Βαρνάβα, Λίμπερο 2: Ιωάννου – Αλλαγές: Τουμπή.

AΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Σκορδής, Αβερκίου, Jansons, Saar, Στρουκάρεβιτς, Xαριδήμου – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Λαμπρινός – Αλλαγές: Kυπριανού.