Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς που έγινε στο Μπαχρέιν και εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ κατέκτησε ο Μικ Σουμάχερ το πρωτάθλημα της Formula 2 κερδίζοντας έτσι με το σπαθί του μία θέση στη Formula 1, όπου θα συμμετέχει του χρόνου με τη Haas.

O Mικ Σουμάχερ είναι πρωταθλητής της Formula 2 για το 2020. Ο γιος του Μίκαελ Σουμάχερ τερμάτισε μόλις 18ος στον κυριακάτικο αγώνα στο Μπαχρέιν, όμως η συγκεκριμένη θέση αποδείχθηκε ικανή να του αποφέρει τον τίτλο, καθώς ο έτερος διεκδικητής του πρωταθλήματος, Κάλουμ Ίλοτ, περιορίστηκε στη δέκατη θέση. Αυτό δεν ήταν αρκετό για τον 22χρονο Βρετανό, που χρειαζόταν τη νίκη για να κατακτήσει την ύστατη στιγμή o ίδιος το πρωτάθλημα της Formula 2 αντί του νεαρού Σουμάχερ.

Ο Μικ είναι ο πρώτος Γερμανός μετά τον Νίκο Χούλκενμπεργκ το 2009 που ανακηρύσσεται πρωταθλητής στη Formula 2 η οποία ονομαζόταν τότε ακόμη GP2. Όπως είναι πλέον και επίσημα γνωστό, θα αγωνίζεται ο Σουμάχερ τζούνιορ από του χρόνου στη Formula 1 με τα χρώματα της αμερικανικής Haas.

Πηγή: gazetta.gr