Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε χθες το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής για το β’ όμιλο της β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Στο Μακάρειο Στάδιο ο Εθνικός Άχνας επικράτησε με 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς από γκολ του Ζάκπα στο 65ο λεπτό.

Με την επιτυχία του ο Εθνικός πλησίασε την ομάδα της Δόξας στον ένα βαθμό.

Στο Στάδιο N. Papas Group Αμμόχωστος, σε παιχνίδι που έγινε νωρίτερα, η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 3-1 τον Ερμή Αραδίππου.

Ο Ερμής άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Φόλμπρεχτ και η Σαλαμίνα έφτασε στην ανατροπή από τέρματα που πέτυχαν οι Ντανίλο (9′) και Τσουκαλάς (18′, 49′).

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής έγιναν ήδη οι αγώνες ΑΠΟΕΛ – Πάφος 0-1 και ΕΝ Παραλιμνίου – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 1-1.

Βαθμολογία: Πάφος 51, ΑΠΟΕΛ 47, Δόξα Κατωκοπιάς 42, Εθνικός Άχνας 41, Νέα Σαλαμίνα 38, ΕΝ Παραλιμνίου 33, Ερμής Αραδίππου 32, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 24 βαθμοί.