O Απόλλων με γκολ του Μπένσοπ στις καθυστερήσεις νίκησε απόψε στο Τσίρειο Στάδιο με 1-0 την Ομόνοια.

Ο σκόρερ μπήκε αλλαγή στον αγώνα και με κεφαλιά διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο. Με δέκα ποδοσφαριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Ομόνοια με απευθείας αποβολή του Χούμποτσαν στο 83′.

Η Ομόνοια παραμένει στην πρώτη θέση με 66 βαθμούς, στη δεύτερη ο Απόλλων με 65 βαθμούς και στην 3η η ΑΕΛ με 62 βαθμούς και με αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΛ θα αγωνιστεί αύριο με τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο Στάδιο.

Στο πρώτο παιχνίδι για τον Α’ όμιλο που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, η ΑΕΚ νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ανόρθωση. Στο 2ο λεπτό ο Οκριασβίλι άνοιξε το σκορ και η ΑΕΚ έφτασε στην ανατροπή από τέρματα που πέτυχαν οι Τάντι (60′) και Τρισκόφσκι (75′).