Με δύο παιχνίδια ξεκίνησε χθες η ΟΠΑΠ Basket League, με την ΑΕΚ να κερδίζει εντός έδρας τον Κεραυνό με 69-65 και τον Απόλλωνα να επικρατεί του ΑΠΟΕΛ στην Λεμεσό με 63-59.

Η ενημέρωση της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας:

ΑΕΚ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο «Κίτιον» η ΑΕΚ πέτυχε την ανατροπή και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς, επικρατώντας με 69-65 του Κεραυνού. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με 23 πόντους (11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

O Kεραυνός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στα πρώτα έξι λεπτά δημιούργησαν μεγάλη διαφορά. Την αρχή έκανε ο Θεοχαρίδης με τρίποντο και στη συνέχεια ο Γουίλιαμσον κι ο Ρόρι με οκτώ και έξι πόντους αντίστοιχα έφεραν το σκορ στο 17-0. Το καλάθι του Χάρις σήμανε την αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Παντελή για να μειώσουν οι Λαρνακείς σε 17-7. Ακολούθησε τρίποντο του Ροζέλ (7-20), με την ΑΕΚ πριν από το τέλος της περιόδου να μειώνει σε 20-12 από δίποντο του Ογκμπέιντε και τρίτο τρίποντο του Παντελή.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «κιτρινοπράσινοι» πλησίασαν ακόμη περισσότερο, καθώς με τρίποντα των Παντελή και Μαντοβάνη στο 11′ η διαφορά έφθασε στο ένα καλάθι (18-20). Η ομάδα του Στροβόλου απάντησε με τρίποντο του Στυλιανού και έτσι παρέμεινε μπροστά στο σκορ, ενώ στο 13′ ο Ροζέλ με δίποντο έκανε το 18-25. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που τους βρήκε να προηγούνται με οκτώ πόντους διαφορά (29-37).

Ο Κεραυνός κράτησε τον έλεγχο του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου μάλιστα τον βρήκε να ανεβάζει κατά δύο πόντους τη διαφορά (40-50). Το τέραρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Μέχρι το 35′ ευτύχησε να ισοφαρίσει (51-51) με καλάθι του Ογκμπέιντε, ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής έβαλε μπροστά την ομάδα της Λάρνακας που πήρε μάλιστα αέρα πέντε πόντων με τρίποντο του Σιζόπουλου στο 36′ (56-51).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συναρπαστικός. Η ΑΕΚ ένα λεπτό πριν από τη λήξη είχε διαφορά οκτώ πόντων (64-56), με τον Κεραυνό να πλησιάζει στους δύο (67-65) 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Το καλάθι του Σνάιντερ δημιούργησε την τελική διαφορά τεσσάρων πόντων για την ΑΕΚ που με νίκη 69-65 έκανε ξεκίνημα με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 29-37, 40-50, 69-65

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Χάρις 4, Σνάιντερ 15 (1), Σιζόπουλος 3 (1), Ογκμπέιντε 16, Παντελή 11 (2), Μαντοβάνη 9 (3)

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Ρόρι 18 (4), Θεοχαρίδης 3 (1), Ροζέλ 12 (2), Κορωνίδης, Γουίλιαμσον 20 (1), Κινγκ 3 (1), Στυλιανού 9 (2)

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΠΟΕΛ

Με μία συναρπαστική αναμέτρηση, που έγινε στην κλειστή αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», άνοιξε η αυλαία της νέας σεζόν στη ΟΠΑΠ Basket League. Νικητής ο γηπεδούχος Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 63-59. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζεφ Άλλεν με 24 πόντους (14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που παρατηρήθηκε ήταν στους πέντε πόντους. Τόση είχε ο ΑΠΟΕΛ στο 3′ (2-7) κι έπειτα ο Απόλλωνας στο 6′ (16-11). Το καλάθι του Άλλεν δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου έδωσε προβάδισμα ενός τρίποντου (22-19) στους γηπεδούχους. Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, με τους «γαλαζοκίτρινους» να πετυχαίνουν έξι περισσότερους πόντους σ’ αυτό το διάστημα και να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με τρεις πόντους (33-36).

Ο αγώνας συνέχισε να είναι συναρπαστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25′ η βολή του Γκίλμπερτ έφερε την απόλυτη ισορροπία (41-41), με τον Απόλλωνα στο 27′ να παίρνει προβάδισμα πέντε πέντους (46-41). Η ομάδα της Λευκωσίας, όμως, με έξι εύστοχες βολές (σ.σ. δύο από τον Παπαμιχαήλ και τέσσερις από τον Λοϊζίδη) μπήκε μπροστά με έναν πόντο (46-47) στο 29′.

Το σερί του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στα αρχικά στάδια του τέταρτου δεκαλέπτου και στο 33′ δημιούργησε διαφορά επτά πόντων (46-53), ενώ στο 37′ ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (52-56). Ένα τρίποντο του Εύζωνα και μία βολή του ίδιου καλαθοσφαιριστή έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα (56-56) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Τελικά οι «γαλάζιοι» ήταν αυτοί που πήραν τελικά το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 63-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-36, 46-47, 63-59