Την ήττα με 84-74 γνώρισε ο Κεραυνός για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, από την Τόφας Μπούρσα, σε παιχνίδι το οποίο πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και για μεγάλο διάστημα είχε το προβάδισμα στον αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην γ’ περίοδο και κατάφεραν στο τέλος να φύγουν με την νίκη. Κορυφαίος για την Κυπριακή ομάδα ήταν ο Τζέσι Χαντ με 22 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ). Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Νίκος Στυλιανού με 13 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Αχμάντ Ρόρι με 12 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η Τόφας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ως το 4’ ήταν μπροστά με 8-0. Έπειτα οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν σαφώς βελτιωμένοι και κατάφεραν έως το τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με 22-17. Ισορροπημένη ήταν η β’ περίοδος, όπου ο Κεραυνός μέχρι το 15’ διατηρούσε το προβάδισμα του με 33-26. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να είναι μπροστά στο σκορ με 39-35.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Τόφας που στα μισά της περιόδου είχε προηγηθεί με 48-45, έως το 30’ το σκορ είχε πάει στο 64-53 για τους φιλοξενούμενους. Στη τελευταία περίοδο του αγώνα είδαμε ξανά ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Ο Κεραυνός πάλεψε για την ανατροπή, ωστόσο η Τόφας κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος, με τελικό σκορ 84-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 39-35, 53-65, 74-84