Την εντός έδρας της νίκη πέτυχε η Εθνική Κύπρου, η οποία επικράτησε της Αλβανίας εύκολα στο στάδιο “Τάσσος Παπαδόπουλος” Ελευθερία με 88-66, σε παιχνίδι που έγινε για την προ-προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Όλοι οι καλαθοσφαιριστές είχαν πολύ θετική παρουσία στον αγώνα. Από τους κορυφαίους ήταν οι Στέφανος Ηλιάδης με 21 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 5 ασσίστ), Νίκος Στυλιανού με 20 πόντους (3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ) και Ιωάννης Γιανναράς με 15 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασσίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά σκορ, έκλεισε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διαφορά τεσσάρων πόντων (18-22). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Εθνική μας στο 18’ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (32-32) μετά από τρίποντο του Στυλιανού. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Pullazi, δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου, μπήκαν μπροστά 34-32 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Μανωλόπουλος με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική μας (35-34). Στο 27′ η Εθνική μας απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (53-45) μετά τις δύο πετυχημένες βολές του Μαντοβάνη, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κατά έναν πόντο (58-49).

Η καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Εθνική μας πετυχαίνοντας 30 πόντους έναντι 17 του αντιπάλου, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 88-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 32-34, 58-49, 88-66