Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο ψεσινός αγώνας στο Παραλίμνι μεταξύ της τοπικής Ένωσης με τη Νέα Σαλαμίνα για την 8η αγωνιστική της β΄ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Προηγήθηκε με 3-0 η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο και ισοφάρισε σε 3-3 η Ένωση.

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Βάγκνερ στο 13ο λεπτό. Στη φάση που κέρδισε το πέναλτι η Σαλαμίνα αποβλήθηκε ο Μπάλαζιτς.

Στο 31ο λεπτό ο Βάγκνερ πέτυχε το 2-0 και στο 37ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 3-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 51ο λεπτό με τον Κυριάκου.

Από το 58ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές συνέχισε και η Σαλαμίνα λόγω αποβολής του Κονφέ. Στο 69ο λεπτό ο Φελίπε μείωσε σε 2-3 και στο 87ο λεπτό με γωνιακό σουτ του Ουντόζι η Ένωση έφτασε στο 3-3.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα του Σαββάτου, η Πάφος νίκη με το ευρύ σκορ 6-0 την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών.

Η αυλαία της 8ης αγωνιστικής για το δεύτερο όμιλο άνοιξε την Παρασκευή με το εκτός έδρας 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς επί του Ερμή Αραδίππου και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με τον αγώνα Εθνικός Άχνας – ΑΠΟΕΛ.

Βαθμολογία: Πάφος FC 48, ΑΠΟΕΛ 46, Δόξα Κατωκοπιάς 39, Εθνικός Άχνας 37, Νέα Σαλαμίνα 35, Ερμής Αραδίππου 32, ΕΝ Παραλιμνίου 29, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 23 βαθμοί.

Εκκρεμούν οι αγώνες Δόξα Κατωκοπιάς – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και Ένωση – Πάφος που θα διεξαχθούν στις 28 Απριλίου.