Την ήττα με 4-0 γνώρισε η Εθνική μας στο ψεσινό φιλικό από την αντίστοιχη ομάδα της Ουκρανίας στο Στάδιο OSK Metalist.

Η ομάδα μας με καλή μεσοαμυντική οργάνωση και μεγάλη προσπάθεια στάθηκε πολύ καλά μέχρι την άτυχη φάση που άλλαξε τις ισορροπίες.

Απέναντι μας παρουσιάστηκε μια πολύ καλή ομάδα, γρήγορη με εξαιρετικές μονάδες που σε μία εβδομάδα θα λάβει μέρος στην τελική φάση του EURO.

Η άτυχη στιγμή για την Κύπρο ήρθε στο 36ο λεπτό και τότε το έργο μας με ποδοσφαιριστή λιγότερο έγινε σαφώς πιο δύσκολο.

Η Ουκρανία κέρδισε το πέναλτι και ο Παναγιώτου αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, πολύ άσχημη ασφαλώς εξέλιξη. Εκτελεστής ο Γιαρμολέκνο και 1-0 για τους γηπεδούχους.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ουκρανία στο 8ο λεπτό (απέκρουσε σωτήρια ο Παναγή), στο 20ο λεπτό μετά από ατομική ενέργεια του Παπουλή η πρώτη μας καλή επιθετική στιγμή (απέκρουσε το σουτ ο Ουκρανός τερματοφύλακας).

Στο 31ο λεπτό δεύτερη σωτήρια επέμβαση από τον Κωνσταντίνο Παναγή.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεύτερο πέναλτι για την Ουκρανία και ο Ζιντσένκο πέτυχε το 2-0 και σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο σημείο του αγώνα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την υπεροχή τους με δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 60ο λεπτό ο Γιάρεμσουκ πέτυχε το 3-0 και στο 65ο λεπτό μετά από σουτ του Γιαρμολένκο η μπάλα κτύπησε στον Κ. Σωτηρίου και κατέληξε στα δίκτυα, 4-0.

Άλλη μια άτυχη δυστυχώς στιγμή για την Εθνική μας, που πάλεψε φιλότιμα και παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο προσπάθησε να δημιουργήσει και προϋποθέσεις για να σκοράρει.

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Παναγή, Α. Παναγιώτου, Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Ν. Ιωάννου, Αβραάμ (46′ Κούσουλος), Αρτυματάς (78′ Γκογκιτς), Χ. Κυριάκου (70′ Ζαχαρίου), Παπουλής (60′ Κάστανος), Μ. Ηλία (46′ Χριστοφή), Πίττας (84′ Λοϊζου).

Αναπληρωματικοί: Μιχαήλ, Παρασκευάς, Ανδρέου, Θ. Νικολάου, Κυπριανού, Κ. Ηλία.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Κατσαντώνης και Ψάλτης.