Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ. Από έναν βαθμό μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, οι οποίες προς απογοήτευσή τους βλέπουν τη διαφορά από την κορυφή να μεγαλώνει. Για τον Απόλλωνα άνοιξε το σκορ στο 13’ ο Νσούε, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε ο Γένσεν στο 63’. Το γκολ των φιλοξενουμένων προήλθε από πέναλτι το οποίο αρχικά απόκρουσε ο Δημητρίου, όμως στην επαναφορά ο Δανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαφώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας, πιο ισορροπημένο και με λιγότερες φάσεις το δεύτερο ημίχρονο. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας βρίσκεται πλέον στο -7 από την κορυφή και ο ΑΠΟΕΛ στο -6.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε σήμερα, η Ανόρθωση επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας εντός έδρας την ΑΕΚ με 3-0. Το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε με αυτογκόλ ο Τρισκόφκσι στο 5’, ενώ τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν οι Οκριασβίλι (51’) και Σίντερφελντ (67’). Καλή εμφάνιση για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια η οποία εκμεταλλεύτηκε τόσο τα λάθη του αντιπάλου όσο και την ευστοχία της στις στατικές φάσεις. Η Ανόρθωση έφτασε τους 46 βαθμούς και έπιασε την Ομόνοια στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Παρόλα αυτά η ομάδα της Λευκωσίας είναι αυτή που προπορεύεται, καθώς υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Στους 35 βαθμούς και στην πέμπτη θέση παρέμεινε η ΑΕΚ.