Την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας της δέχτηκε το βράδυ του Σαββάτου (27/3) η Sabbianco Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε στο κλειστό του Α.Τ.Ι. από την CS Minaur Baia Mare με 23-18, ωστόσο, χάρη στη νίκη με 27-22 στη Ρουμανία προκρίθηκε στα ημιτελικά του EHF European Cup.
Η Sabbianco Ανόρθωση πανηγύρισε την πρόκριση λόγω περισσότερων εκτός έδρας γκολ (27 αντί 23).
Ένα βήμα πριν τον τελικό η «Κυρία» θα αντιμετωπίσει την Σουηδική Ystads IF, η οποία με δύο νίκες απέκλεισε την Pölva Serviti από την Εσθονία. Στον άλλο ημιτελικό η ΑΕΚ Αθηνών θα αντιμετωπίσει την Σλοβένικη RK Gorenje Velenje.
Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 11-11. Η Sabbianco Ανόρθωση έπρεπε να διαφυλάξει προβάδισμα 5 γκολ στο β’ ημίχρονο και τα καταφερε. Προηγήθηκε 13-12, οι Ρουμάνοι έκαναν το 13-16 και 18-22 για να λήξει το ματς στο 18-23.
Εξι γκολ εβαλε ο Κρητικός, τέσσερα ο Ασβεστάς.