Η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία, περνώντας στη 2η θέση με 52 βαθμούς, έναντι 53 της Ομόνοιας που πλέον έμεινε μόνη πρώτη, και 51 του Απόλλωνα.

Ο Άντονι Γεωργίου άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό και ο Τόρες πέτυχε το 2-0 στο 74′. Ο Ντιγκινί με το 13ο του τέρμα στο Πρωτάθλημα Cyta, μείωσε σε 2-1 στις καθυστερήσεις.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η ΑΕΛ, λόγω αποβολής του Ντανίλο στο 90′.

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 τον Εθνικό Άχνας σε αγώνα για την 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Ο Τρισκόφσκι στο 19′ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, για να ισοφαρίσει ο Μάριος Ηλία για τον Εθνικό στο 23′. Η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 3-1 από τέρματα των Φλοριάν (51′) και Ναράνχο (84′).

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μοϊσοφ στο 72′.