Ολοκληρώνεται το επόμενο τριήμερο η Α’ φάση του Πρωταθλήματος Cyta με τη διεξαγωγή των αγώνων της 22ης αγωνιστικής. Οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής θα καθορίσουν την τελική κατάταξη των ομάδων ενόψει της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος.

ΑΕΛ, Πάφος και Νέα Σαλαμίνα διεκδικούν είσοδο στην πρώτη εξάδα, με την ΑΕΛ να αγωνίζεται εντός έδρας με τον Εθνικό και να κρατά την τύχη της στα χέρια της.

Η πρωτοπόρος Ανόρθωση αγωνίζεται στην έδρα της με την ΑΕΚ και σε περίπτωση νίκης, θα μπει στη δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος από την 1η θέση. Σε αντίθετη περίπτωση, θα πρέπει να περιμένει το ντέρμπι της Δευτέρας μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ερχόμενης αγωνιστικής:

Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου

17:00 Δόξα – Πάφος F.C./CYTAVISION
Στάδιο: Μακάρειο
Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης

17:00 ΑΕΛ – Εθνικός Άχνας/CYTAVISION
Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Karako Ferenc (Ουγγαρία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Toth Vencel (Ουγγαρία)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Albert Istvan (Ουγγαρία)
4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης

17:00 Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων/CYTAVISION
Στάδιο: N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος

Κυριακή, 1η Μαρτίου

18:00 Ε.Ν Παραλιμνίου – Ολυμπιακός/CYTAVISION
Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»
Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας

18:00 Ανόρθωση – ΑΕΚ/CABLENET
Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Kajtazovic Nejc (Σλοβενία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Kasapovic Aleksandar (Σλοβενία)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Gabrovec David (Σλοβενία)
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος

Δευτέρα, 2 Μαρτίου
19:00 ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια/CABLENET
Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Peljto Irfan (Βοσνία Ερζεγοβίνη)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ibrisimbegovic Senad (Βοσνία Ερζεγοβίνη)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Beljo Davor (Βοσνία Ερζεγοβίνη)
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης